Erkės yra labai svarbios ir naudingos, triušiai – vieni iš drąsiausių gyvūnų, skruzdėlynuose gyvena vien patelės, o Lietuvoje jau žiemoja ir meškos. Šias ir daugybę kitų mažai kam žinomų lietuviškos pavasario gamtos paslapčių žinomas gamtos fotografas, mokslininkas Marius Čepulis atskleidė fotopaskaitoje, kurią dovanoja „Cgates“. Unikalius kadrus, padarytus užsimaskavus tykant miške, fotomenininkas paskaitoje praturtino mokslu grįstomis istorijomis apie mūsų šalies gamtą.
Ši paskaita – tai antros pagal dydį šalyje sumanios televizijos ir neriboto šviesolaidinio interneto paslaugų tiekėjos „Cgates“ dovana klientams ir Lietuvos visuomenei, raginanti prisiminti, kad mus supa ypatinga, išsaugojimo tikrai verta gamta.
„Cgates“ šiemet pristatė „žaliąjį internetą“ – iš atsinaujinančių išteklių gaunamą energiją naudojantį ir dėl to žalos gamtai nedarantį internetą, kurį įmonė tiekia visiems savo klientams.
„Prognozuojama, kad 2025-aisiais internetui sunaudosime penktadalį visos žmonijai reikalingos elektros energijos. Jau šiuo metu šis skaičius viršija 10 proc., o karantino metu poreikis internetui ypatingai išaugo, tad privalome prisiimti atsakomybę ir užtikrinti, kad visa mūsų naudojama energija būtų žalia“, – teigia įmonės vadovas Tomas Burovas.
Didieji skaitmeniniai verslai pasaulyje ne pirmus metus diskutuoja apie būdus užtikrinti, kad nuolat augantis interneto vartojimas nekenktų mūsų planetai. Vartoti tik žaliąją energiją yra įsipareigojusios tokios kompanijos kaip „Facebook“, „Apple“ ar „Google“ – pastaroji iš tiesų tapo didžiausia iš atsinaujinančių šaltinių gaunamos energijos pirkėja pasaulyje.
„Tvarumas nebėra tik skambus žodis, jis – šiandienos verslo realybė. Link to einame jau keletą metų. Įmonės veikloje atsisakėme popieriaus naudojimo, įvesdami pasirašymą tik elektroniniu arba mobiliu parašu, per pastaruosius trejus metus investavome daugiau nei 20 mln. eurų į tinklo įrangos atnaujinimą, vienu iš svarbiausių kriterijų laikydami mažesnių elektros energijos sąnaudų užtikrinimą“, – sako T. Burovas.
Ieškodamas geros nuotraukos, apsimeta ir gulbe, ir arkliu
Visą pavasario gamtos gyvybę – nuo grybų iki žinduolių – savo darytomis nuotraukomis bei istorijomis pristatęs M. Čepulis paskaitoje dalinasi ir savo darbo ypatybėmis. Norint nufotografuoti laukinius gyvūnus, svarbu prie jų priartėti nepastebėtam, o tai – iššūkių kupina užduotis.
„Norint priartėti, reikia trijų dalykų: būti nematomam, taigi, užsimaskuoti, būti tyliam, tai yra – judėti be garso ir būti neužuodžiamam.
Todėl svarbu visada eiti prieš vėją, vėjas turi pūsti jums į veidą. Kitu atveju žvėrys iš karto jus užuos ir dings. Taip pat reikėtų nesiprausti su kvepiančiu šampūnu ar muilu, nesikvėpinti, neliesti benzino ar kitų aštriai kvepiančių medžiagų. Dar geriau būtų įlipti į kokį nors stumbro ar šerno „blyną“.
Norint eiti tyliai, reikia vaikščioti takais ir į mišką lįsti tik jau išgirdus gyvūnus. Mišku tyliai praeiti žmogui yra beveik neįmanoma“, – sako fotografas.
Čepulis paskaitoje dalinasi patarimais, kaip privilioti elnią, pasakoja istorijas, kad artindamasis prie gyvūnų yra apsimetinėjęs ir gulbe, ir arkliu.
Fotopaskaitą žiūrėti galima čia.